Svět na kolejích

Z Lugana do Zermattu

Naše cesta začíná v italský mluvícím městečku Lugano u stejnojmenného jezera. Lugano leží v jižní části Švýcarska u italských hranic. Pokud navštívíte toto malebné městečko, na břehu jezera je nákupní třída Riva Giocondo Albertolli na této nákupní ulici nečekejte, žádné levné obchody, jsou tu vždy od sebe pár metrů obchody s švýcarskými hodinky a luxusními náramky a samozřejmě švýcarskými noži. Doporučuji navštívit park Civico (Parco Civico), které je pro odpočinek procházky městem ideální. Lugano obsahuje ještě jednu atrakci, je to zubačka, která slouží jako výtah, naleznete ji na ulici Via Pico (kousek po pobřeží) s nástupní stanicí Cassarate, která funguje po každých 15 minutách na přivolání. tato zubačka vás po cca 30 minutách vyveze až do cílové stanice Monte Brè, kde se Vám naskytne nádherný výhled na celé jezero a město Lugano.

Pokud Vás zajímá malý model švýcarských památek “Swissminiatur”, můžete si udělat menší zajížďku do Meline kousek od Lugana (po dálnici A2 směr Mendrisio). Swissminiatur je otevřené v letních měsících od 9:00 – 18:00 INFO

 

Cesta do Locarna
Locarno-9Locarno, je městečko u jezera Maggiore, v tomto městečku nenaleznete památky, ale spíše rekreační místo pro dovolenou, za návštěvu, ale stojí navštívení kláštera Santuario della Madonna del Sasso, který je vybudován nad městem. Do kláštera se dá dostat jak pěší chůzí po křížové cestě, nebo zubačkou, která samozřejmě není levná. Klášter je otevřený pro veřejnost každý den od 7:30 – 18:00

 

 

Lanovkou na Carddadu

Locarno-smPár metrů od kláštera Santuario della Madonna del Sasso je lanovka Orselina CIT na horu Cardada, Cimetta INFO

 

Při cestě směrem k Zermattu, budeme projíždět přes horské průsmyky a zdolávat velké horské převýšení. Z Locarna pojedeme po dálnici (A2, E35) směrem na Biasca, Airolo před vjezdu do Gottharského tunelu odbočíme na silnici (2) a začneme stoupat na Ausstellung Forte Airolo, kde je několik ledovcových jezírek. Zde jemožné nachviličku si odpočnout před náročnou jízdou do lyžýařského střediska. Při pohledu z odpočívadla je možné vidět horské masívy Fibbia, Pizzo Centrale, Chastelhorn a Gemsstock.

 

Při sjezdu do vesnice Hospental je možné si udělat menší zajížďku do vedlejší vesnice Andermatt, kde je možné nasednou do kabinové lanovky, která Vás vyveze na vrchol hory Gemsstock (2 961 m). Z vesnice Andermatt je možné nasednou na vlak Matterhorn Gotthard Bahn, který jezdí mezi Göschenen a Andermatt v pravidelných linkách. Můžete zaparkovat své auto nebo motocykl v Göschenen a parkovat zde i několik dnů.

 Časový harmonogram dalších vlaky ranní a večerní jízdy:
Po-Pá So & Ne denně
Andermatt-Göschenen 5.15 hodiny od
5.29 hodin,
5.54 hodiny od
6.05 hodin,
22.08 hodiny od
22,22 hodin,
Göschenen Andermatt- 5.35 hodiny od
5.45 hodin,
6.06 hodiny od
6.16 hodin,
22.27 hodiny od
22,37 hodin,

 

Vlakem – jízdné
skupiny Göschenen – Andermatt CHF 4.- pro dospělé a CHF 2.- pro děti a psy. Nutná rezervace 48 hodin předem. Také poskytuje Matterhorn Gotthard Bahn, a multi-jízdenka až (6 jednolůžkových jízdy) za sníženou cenu. CHF 30.- / CHF 15.- s poloviční jízdné. Tyto vstupenky jsou v současné době pouze na nádraží Andermatt k dispozici.cyklistické dopravy Zahrnutí jízdních kol ve vlacích je omezená. Skupiny 10 jízdních kol mají povinné minimální rezervy 48 hodin před jízdouJízdenka pro jízdní kolo stojí CHF 8,20 / CHF 10.04 s poloviční jízdné / GA nebo Den Karta pro jízdní kola.

 

SWI26SWI23V pokračování naší cesty do Zermattu se musíme vrátit a pokračovat po silnici Furkastrasse (19) přes maličkou vesnici Realp na odpočivádlo Belvedere, kde budete mít krásný pohled na celý ledovec Ahonegletcher Urnských Alp s nejvyšším bodem Dammastock (3 630 m), vidět jsou vrcholky zleva doprava: Gärstenhörner (3 189 m), Tieralplistock (3 383 m), Diechterhorn (3 389 m), Steinhüshorn (3 121 m), Hinter Tierberg (3 447 m), Eggstock (2 445 m), Rhonestock (3 589 m), Galenstock (3 586 m), Gross Bielenhorn (3 210 m) a Klein Furkahorn (3 026 m).

 

[iframe src=”https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1PjH_4-iddklEtmCiZlhWl-UylGc” width=”640″ height=”480″]

 

 

 

 

Murmeltierpark Grimselpass

Furkahorn-41Při pokračování jízdou autem z Belvedere, budeme sjíždět po silnici (19) do vesničky Gletsch, kde se cesta rozděluje na dva směry: jeden směr silnice (6) Grimselpass-1směřuje na sedlo Grimselpass, kde naleznete na odpočívadle menší přírodní zoologickou zahradu se svišti, u této zoologické zahrady se nalézá menší jezero Tonensee, kde se přejede region Wallis do Bernských Alp. Po této silnicí plné zatáček budete mít po levé straně přehradní nádrže s jezery Grimselsee a Räterichsbodensee, do kterých teče voda z ledovců a po malebném horském údolí do jezera Brienzersee, kde se na pobřeží tohoto jezera rozkládá město Interlaken. Z Interlakenu je možné si udělat výlet na horu Jungfrau, proto autem pojedeme do vesnice Lauterbrunnen, odkud se dá nasednout na ozubenou dráhu do stanice Kleine Scheidegg, z této železniční stanice je Vám umožněn pohled na Eiger, Mönch, Jungfrau. Pro nadšence je možné vláčkem pokračovat až na konečnou stanici Jungfraujoch vytesanou přímo do hory, odkud je nádherný pohled na ledovec Grosser Aletschgletscher. Kleine Scheidegg je spíše zimním rekreačním střediskem se spoustou lanovek pro lyžaře, ale i v letních měsících je možné využít několika turistických tras v této oblasti. Z Kleine Scheidegg jezdí vláček druhou stranou do vesnice Grindelwald.

 

SWI17Z Grimselpass do Fiesch, po silnici (19), budeme pokračovat do vesnice Oborwald po silnici Furkastrasse  malebným údolím, kterým protéká horský potok Le Rhone. Potkáme při naší jízdě několik vesnic s typickou švýcarskou alpskou architekturou. Vesnice jako jsou Münster-Geschinen, Reckingen-Gluringen, Ritzingen, Biel VS, Grafschaft a další jsou nádhernou ukázkou dřevěných staveb. Městečko Fiesch, které bude naší zastávkou se rozkládá po Ledovcem Grosser Aletschgletscher, který není z městečka vidět, ale toto město jakožto lyžařské středisko nabízí mnoho způsobů jak se na tento nádherný ledovec dostat. První je kabinová lanovka přímo na vrchol Eggishorn je ze stanice lanovky Fiesch FE, která vás SWI20vyveze do mezistanice Fiescheralp odkud je možné pokračovat na Eggishorn, nebo pěší chůzí, v zimních měsicí je zde v provozu mnoho vleků a sedačkových lanovek. Po hřebenu hory nad ledovcem, je možné dojít až vesničky Riederalp, která bude naší další zastávkou. Ve Fiesch je nabídka mnoha ubytování za rozumnou cenu. Je zde i železniční stanice, kde je možné nasednou na legendární Glacier express. Glacier Express je slavný švýcarský horský vlak. Jezdí ze Svatého Mořice a Davosu do Zermattu a zpět. Vlak dostal jméno „ledovcový“, protože jeho trasa je vedena po nejvýše položených úzkorozchodných tratích v blízkosti některých velkých švýcarských ledovců.

Jak jsem psal v předchozím článku další naše zastávkou bude Mörel, odkud je možné nasednou na dvě lanovky. Při zakoupení lístku na lanovku jsou ve spodní stanici Mörel ARBAG dva způsoby jak se dostat na vrchol hřebenu, první kabinová lanovka má unikátní mezi stanici, která je postavena z betonového sloupu, 30 m na úrovní země, konečná stanice Riederalp Mitte je kousek od centra vesničky Riederalp. Druhým způsobem jak si vychutnat jízdu lanovkou anž by jste se museli tlačit jeden na druhého, je využít kabinovou lanovku po pravé straně. Lanovka má mezistanici Ried-Mörel a dále až na hřebenu Riederalp West, všechny lístky platí na všechny lanovky v této oblasti. Aby jsme se dostali na vrchol hřebenu a viděli ledovec z lepšího úhlu, půjdeme kousek touto vesničkou na sedačkovou lanovku Riederalp ARBAG (Moosfluh), která vás vyveze na Moosfluh, odkud je pěkný výhled na konec ledovce. Pěší chůzí se můžete vydat na druhou lanovou dráhu po turistické cestě “Panorama” Hohfluh ARBAG.

Zermatt-3Z vesnice Mörel pojedeme dále po silnici (19) do Visp odkud se musíme vydat po údolí silnicí Talstrasse do Täsch. Ve vesnici Täsch musíte zanechat své Zermatt-13auto a využít buď pěší chůzi a nebo vlak, který spojuje Täsch a Zermatt. Lyžařské středisko Zermatt je známé zakázaným vjezdem všech automobilů co spalují pohonné hmoty, je zde povolenou používat pouze elektrické automobily. Zermatt je pěkná vesnice s mnoha hotely, penziony a luxusními hotely. Pokud hledáte kde by jste si něco koupil doporučuji navštívit supermarket Getränkehandel Graven, který naleznete na ulici Hoffmatstrasse. Jiné obchodní domy jsou zaměřeny na zimní výbavu, luxusní hodinky a švýcarské výrobky za vysoké ceny. Zermatt není levné středisko, proto lanové dráhy a jízda vlakem Gornergrat-Monte Rosa-Bahnen, nebude levnou záležitostí, na přepočet Vás může lanová dráha vláčkem tam a zpět přijít na jednotlivce okolo 1500,-.

Za pěkného počasí se vám ukáže celý Matterhorn v plné kráse, proto doporučuji využít kabinovou lanovku Zermatt ZBAG-lz, která má několik mezistanic, kde je možné vystoupit a zase nastoupit a pokračovat v jízdě. Poslední stanicí je Trockener Steg odkud se přesedá na lanovku na vrchol Klein Matterhorn. Klein Matterhorn (3 883 m) umožní vidět Matterhorn z Italské strany.Za velmi pěkného počasí je možné zahlédnou vrchol Mont Blanc.

 

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.