Velké téma vzbuzuje hlavní uzel brněnského hlavního nádraží už několik let i století, už první plánování přesunu hlavního nádraží bylo v polovině 19. století. Brněnské nádraží spojuje 3 hlavní koridory střední Evropy a to tedy ve směru Budapešť – Vídeň – Brno – Praha – Drážďany – Hamburk, Gdańsk – Varšava – Katowice – Ostrava – Brno – Vídeň – Graz – Klagenfurt – Benátky, Praha – Brno – Salzburg/ Graz
Plánované vysokorychlostní tratě, které by měli protínat Brno v několika směrech je nutné udělat změnu v infrastruktuře, bohužel už několik let se nic pořádného neděje, nepřetržité tahanice kde bude poloha nového nádraží, nebo zachovat stávající nádraží. Stávající nádraží, které je ve středu města je pro někoho přínosem, ale, když se podíváme jaké zde jsou problémy uvědomíme si, že je potřeba změny. Už první nedostatky cestující pozná, že u nádraží není možné zaparkovat či jen zastavit a jít s kufry na nástupiště, úzké silnice před hlavní budovou neumožňují zaparkovat. Přesun na linky autobusu je chaotické, pokud by člověk přijel vlakem do Brna a chtěl přesednout na dálkové linky autobusu, bude nemile překvapen kam se má vydat a jak překonat tento chaos, přesun na autobus je takzvaně autobusové nádraží u hotelu Grand (Grand Hotel), kde jsou linky do Prahy, Vídně a do celé Evropy, ale nečekejte, že by vás někde informovala cedule kam se máte vydat. Taxi služby a dostupnost je u stávajícího nádraží nedostupná.
Výhodou u nádraží v centru je ta, že se okamžitě dostanete do centra města a máte tak památky přímo před sebou, okamžitě můžete přesednou na tramvajové spojení, které vás doveze na přes celé město (linky 1, 4, 8).
Ohodnocení stávajícího nádraží v centru:
[graphs]
[graph title=”Kvalita spojení” score=”70″ color=”#1e73be” text_color=”#ffffff”]
[graph title=”Parkování” score=”15″ color=”#81d742″ text_color=”#000000″]
[graph title=”Autobusová dostupnost” score=”35″ color=”#dd9933″ text_color=”#000000″]
[graph title=”Stav nádraží” score=”20″ color=”#dd3333″ text_color=”#000000″]
[/graphs]
Nové nádraží?
V plánech jsou zahrnuty tři varianty hlavního nádraží z toho jedno je stávají místo a další dvě jsou nové varianty, první variantou pro změnu je přesunout ho do Nových sad pod Petrov, ale tento projekt by sebou nesl úplné “překopání” celého Brna, druhá varianta a to varianta s velkou podporou pro změnu je posunout nádraží na nové místo a to za řeku do takzvaného nového centra, poblíž AZ Toweru. Zde by vznikli nové obytné čtvrtě, nové příměstské linky tramvají, autobusů a trolejbusů, projekt také zahrnuje parkoviště přímo pro hlavní nádraží a nové autobusové nádraží. Ze by nastala obrovská výhoda mít vše na jednom místě! Málo lidí si tuto úžasnou výhodu neuvědomuje, ale když nyní přijedete do Vídně, už vlak nebude stát na nádraží Praterstern Bf (U1, U2), al zastaví na zbrusu novém hlavním nádraží Wien Hbf (přestupy na: D, D 18BJ, D 21JA, D 22AJ, D 52BJ, ICE, EC, EC/IEC, EN, R, REX, RJ, S) oebb.at
[google_map width=”100%” height=”100%” src=”https://www.google.cz/maps/@48.1850313,16.3777644,18z?”]
Přestavba železničního uzlu je dlouhodobě sledované koncepční řešení rozvoje města Brna a železniční dopravy v něm. Přesun osobního nádraží jižním směrem byl prvně přednesen již rakousko-uherskými orgány v roce 1912 a reálných rozměrů začala tato myšlenka nabývat po sametové revoluci současně s tím, jak se zhoršoval stav kolejí a železniční infrastruktury na území města. Moderní železniční doprava vyžaduje zcela zásadní a nezbytnou modernizaci stávající železniční infrastruktury. Navržený projekt Přestavby železničního uzlu Brno tyto požadavky naplňuje.
V roce 2004 byla vypracována studie souboru staveb projektu Přestavby železničního uzlu Brno, v rámci které byla připravovaná investice rozčleněna na stavby drážní a stavby městské infrastruktury. Projekt městské infrastruktury vymezil nezbytně nutný rozsah demolic a výstavby objektů, komunikací a inženýrských sítí umožňujících v budoucnu bezkolizní obsluhu a provoz nového nádraží umístěného ve vzdálenosti asi 800 metrů od současné budovy.
Ministerstvo dopravy: Z Prahy do Vídně za méně než čtyři hodiny, ministři dopravy podepsali memorandum
Dohoda o spolupráci v železniční dopravě na trati Praha – Brno – Vídeň počítá s tím, že do deseti let se doba jízdy zkrátí na tři hodiny a čtyřicet pět minut. Dnes se na tom ve Vídni dohodl ministr dopravy Dan Ťok s rakouským spolkovým ministrem dopravy Aloisem Stögerem. Společným cílem obou zemí je poskytnout cestujícím vysoký cestovní komfort, zkrátit čas jízdy a zvýšit tak atraktivitu železniční dopravy.
„Zavazujeme se zkrátit jízdní dobu z Prahy do Břeclavi o patnáct minut na tři hodiny. Docílíme toho dokončením železničních uzlů a modernizací doposud nerekonstruovaných traťových úseků. Rakousko se obdobně zavázalo modernizovat svou infrastrukturu. Výsledkem bude, že se z Prahy do Vídně cestující dostanou o pětadvacet minut rychleji než dnes,” říká ministr Dan Ťok.
V Rakousku se během následujících deseti let předpokládá zprovoznění velkých infrastrukturních projektů. „Rok 2024 bude jedním z velkých milníků rozvoje naší železniční dopravy, protože dojde ke zprovoznění nových vysokorychlostních úseků na Jižní dráze z Vídně do Grazu a Villachu,“
sdělil po jednání rakouský ministr Alois Stöger
Jaké jsou současné priority města Brna?
Jednou z klíčových priorit, které musíme v současné době řešit, je územní plán, respektive jeho aktualizace, která byla krajským soudem zrušena. Další priority se týkají např. dopravní infrastruktury – silniční i železniční. V Brně se dlouhé roky diskutuje téma R43 a propojení Brna s Vídní, R52, což jsou klíčové komunikace pro vedení dopravy od rakouských hranic až po Moravskou Třebovou. Přímo Brna se týká zejména obchvat, jehož některé varianty procházejí velmi citlivými územími s poměrně hustým osídlením. Nekonečný příběh je brněnské hlavní nádraží, které se řeší 100 let. Pokud se naší koalici nepodaří to celé rozhodnout, hrozí riziko, že už se nikdy nepodaří získat dostatek finančních prostředků z Evropské unie, aby se v Brně postavilo moderní nádraží.
Ohodnocení nového nádraží:
[graphs]
[graph title=”Kvalita spojení” score=”100″ color=”#1e73be” text_color=”#ffffff”]
[graph title=”Parkování” score=”100″ color=”#81d742″ text_color=”#000000″]
[graph title=”Autobusová dostupnost” score=”100″ color=”#dd9933″ text_color=”#000000″]
[graph title=”Stav nádraží” score=”100″ color=”#dd3333″ text_color=”#000000″]
[/graphs]
Nové změny na hlavním nádraží v Brně?
nyní se provádí opravy před hlavní budovou a na nástupištích a v odjezdové a příjezdové hale byli instalovány nové digitální informativní tabule. Na nástupištích jsou postupně instalovány nové digitální informativní tabule a nejnovější a zásadní změnou je po více než 16 letech změna informativní znělky “Sedmikrásky nad Brnem” vystřídala univerzální znělka.
Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem, dobrou noc, má milá, chci ti dát. Melodie známé skladby vítala už od poloviny devadesátých let cestující na hlavním brněnském vlakovém nádraží. Teď by se ji tisíce lidí, kteří nádražní budovou každý den projdou, snažilo zaslechnout marně. Mezi hlášeními o příjezdu a odjezdu vlaků lidé uslyší novou standardizovanou znělku. Změna znělky však není jedinou novinkou, na kterou cestující na hlavním nádraží narazí.