Web Update 19.10.2024

Japonsko opět překonává rekord v rychlosti

Když byla první trať Shinkansen v Japonsku v roce 1964 konaly letní olympijské hry v Tokiu, byla otevřena a aerodynamický řešená souprava Shinkansenu překonala rychlostní rekord. Nyní země vycházejícího slunce opět zkonstruovala první komerční Kulka vlak. za čtyři roky bude Tokio hostit další Olympijské hry. A už teď jsou překonány rekordy v rychlosti železniční dopravy. Nový japonská maglev zatím nejrychlejší vlak na světě jede rychlostí 603 km/h na zkušební jízdě v blízkostí hory Fuji, překonala svůj rekord 590 km/h. maglev vlaky jsou používány v technicky vyspělých státech jako je Šanghaj – Chang-čou, Čína, Jižní Korea – Incheon. pro velké finanční náklady na výstavbu a provozování tratí je používán pouze na kratší vzdálenosti.

Co to vlastně Maglev vlastně je?

Maglev je zkrácení anglického slova Magnetická levitace, jedná se o nejrychlejší, nejmodernější, ale také nejdražší druh železniční dopravy. Maglev už 60. letech popsal fyzik Howard T. Coffey. Vlak se pohybuje na polštáři magnetického pole, které je vytvářeno soustavou supravodivých magnetů, zabudovaných v trati i ve vlaku. Tento vlak má tedy, místo kol, speciální systém magnetů, včetně lineárních motorů a pohybuje se několik centimetrů nad kolejnicí. V Evropě se používá vzdálenost okolo pěti centimetrů, v Japonsku kvůli geologické aktivitě okolo 10 cm.

Transrapid je německý systém, od 70. let realizovaný na několika zkušebních tratích, např. Transrapid Versuchsanlage Emsland u Lathenu v Emslandu (Dolní Sasko), a od prosince 2002 v Šanghaji jako příměstská dráha mezi městem a letištěm. V Japonsku tento druh dopravy se zkouší od 70. let. Od roku 1996, je japonský JR-Maglev provozován na zkušební trati v prefektuře Jamanaši, která je vedena převážně v tunelech. V letech 1984 – 1991 byla v provozu zkušební magnetická městská dráha v Berlíně, takzvaná M-Bahn, fungující na podobném principu.

První evropský projekt magnetické dráhy byl realizován 2007 ve spolkové zemi Bavorsko. Transrapid měl sloužit ke spojení centra Mnichova a mnichovského mezinárodního  letiště. V březnu 2008 byl ale projekt zastaven, protože se jeho odhadované náklady z původních 1,85 mld. eur vyšplhaly na 3,2 až 3,4 mld. eur.V Německu a mnoha dalších zemích se rozvíjí ekonomičtější síť vysokorychlostní železnice s klasickým systémem, která je organicky napojena na konvenční železniční infrastrukturu a s rekordy 487,3 km/h a 574,8 km/h rychlostně o mnoho nezaostává.

 

Maglev linka Chuo Shinkansen bude navazovat na Tokio do jižní části města Nagoja za 40 minut – pravděpodobně bude vlak maglev rychlejší než let letadlem. Existují plány na pozdější prodloužení linky do Ósaky. Vlak s 16 vagony překoná raketoplán o 1 000 cestujících v délce 1.286 km. Tomoaki Seki, manažer u Středojaponská železniční společnost, která vyvíjí maglev linky, říká, že společnost již testuje technologii od roku 1997.  V době, kdy se otevře v roce 2027, bude testování maglev vlaků v Japonsku 30 let.

Proč se vyvíjí maglev tratě tak dlouho?
Během zkušebního provozu v roce 1997, kde se dosáhlo rychlosti 550 km/h, společnost říká, že je potřeba udělat více testování a přivést technologii k nezbytným bezpečnostním normám, a učinit z něj nákladově efektivní služby.

Tak, jak se 2020 olympijských her železniční průlom v porovnání s kulička vlak odhalen 1964 Tokio hrách? Od začátků se jedná o politický tah, první japonská vysokorychlostní železnice mezi Tokiem a Osakou nebyla postavena výhradně v zájmu zlepšení vnitřní dopravy. Byla to také příležitost ukázat světu, že Japonsko by mohlo překonat západní země v oblasti strojírenství, kdy po hospodářské devastaci utrpělo po skončení druhé světové války. I Francie také rychle následovalo Japonsku ve stopách inovace v dopravě, její vlak Grande Vitesse (TGV) v roce 1970, které zahájilo rychlostní rekordy v dopravě v roce 2007. Intercity-Express (IE), které se využívají v Německu už od roku 1985, stále poskytují služby mezi velkými městy v zemi; Intercity-Express patří doposud mezi nejrychlejší vlaky na světě.
Japonský premiér Šinzó Abe je velkým fanouškem tohoto projektu. Je zastánce realizování tohoto projektu i mezi Washingtonem  a New Yorkem.
Stejně jako rychlost, je důležitá i bezpečnost. V Japonsku vysokorychlostní vlaky mají nulový počet nehod, které šest desetiletí vedli k zraněním nebo k úmrtí. Příkladem může být: 14. listopad 2015,  TGV vykolejil při zkušební jízdě Paříž – Štrasburk v Eckwersheim v Alsasku, kde bylo 11 obětí na životech. Při nehodě Španělského vysokorychlostního vlaku u Santiago de Compostela, kdy byla překročena rychlost v levotočivé zatáčce, vlak ztratil balanc a naklonil se na pravou stranu, přímo na betonovou stěnu ve vysoké rychlosti, při této nehodě přišlo o život 79 lidí a 140 bylo zraněno, ale nejtragičtější nehoda španělského dopravce Renfe se stalo 1944 se srazily dva vlaky v tunelu se při oficiálních informacích o počtu obětí 79 liší, odhaduje se neuvěřitelný počet od 200 do 500 lidí. Tuto nehodu způsobil vlak, kterému v prudkém svahu selhali brzdy a řítil se na protější vlak, při nehodě všichni cestující uhořely. 
Alpinetrainz
Alpinetrainz

3D Developer 4DTechnic company

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Alpinetrainz
Logo
Shopping cart