Svět na kolejích

Zermatt – Matterhorn

Zermatt-13Na italské hranici kantonu Valais na západě Švýcarska, na konci 30 km dlouhého Nikolaital, leží Zermatt, vesnice na úpatí Matterhornu, nejfotografovanější horou světa. Zermatt symbolizuje image Švýcarska: vysoce vysokohorský, strhující a originální. Téměř jedna třetina z 4000 metrů hor v Alpách jsou seskupeny kolem tohoto střediska slavné vrcholky, které jsou navštěvovány horolezci z celého světa od prvního úspěšného výstupu na Matterhorn v roce 1865. Hotelů a restaurací jsou na světové úrovni, a lyžařská oblast je nejen nejvyšší v Alpách – to je také jeden z nejlépe rozvíjejí a nejpohodlnější na světě, což napínavé sportovní zážitky na nejstrmějších svazích ve světě – a že 365 dní v roce. Podnebí je vynikající kvality: s 300 slunečných dní v roce, je zde méně srážek než kdekoliv jinde ve Švýcarsku. Vzduch v Zermattu je jasné, suchý a čistý, protože od roku 1947 jsou pouze elektrická auta bez spalovacího motoru povolen provoz v obci. Věci jsou trochu odlišné v Zermattu. Zermatt – svět sám pro sebe.

SWI22Malá vesnice Täsch, jen pár kilometrů od Zermatt, se stává stále více populární. Täsch je vhodný pro rodiny s dětmi, a nabízí celou řadu velmi dobré 3-hvězdičkové hotely, stejně jako atraktivní restaurace, které nabízejí kvalitní kuchyni. S kyvadlových vlaků Matterhorn Gotthard železnice, můžete být v Zermattu za pouhých 12 minut a mohou využívat všech zařízení tohoto světoznámého střediska. Kyvadlová doprava jezdí denně, s připojením každých 20 minut. Kromě své síti turistických tras, tento příjemný Oberwallis obec také nabízí další atraktivní sportovní aktivity v létě iv zimě s 9-ti jamkové golfové hřiště a Loipe Matterhorn cross-country lyžařské stopy.

 

 

Matterhorn je více než zázrak stvoření. Díky svým tvarem a jedinečné solitérní postavení, je považován za ztělesnění hory. Ale je tu ještě víc: neexistuje známější hora na světě, jehož přirozený tvar je tak blízko pyramidy jako Matterhorn. Tvar pyramidy symbolizuje spojení mezi přírodou a kulturou, krajiny a historie. V důsledku obrovské síly, kdy Afrika byla blíž k Evropě před 100 miliony lety a oceán mezi oběma kontinenty začala ustupovat. 50000000 roky později, velké skupiny hornin začal se změnit a složit a Matterhorn se narodil z horninového masivu nutit svou cestu vzhůru. Je dominantou a symbolem Švýcarska a nejkrásnější a nejfotografovanější horou světa. Matterhorn překonal poprvé  dne 14. července 1865. Čtyři ze sedmi mužů – vedl Angličan Edward Whymper – ztratili své životy jako výsledek. Všichni mluví o Zermattu a tragédie na Matterhorn. Lano, které bylo přivázaný Edward Whymper a otec a syn Taugwalder z Zermattu do zbytku nešťastné lana skupiny, pak se přetrhl při sestupu.
Allalinhorn (nebo Allalin) je jedním z nejjednodušších a populární 4000 metrových vrcholů v Alpách, protože běží těsně pod vrcholem na téměř 3500 m nm, a samotný vrchol se dostanete z horní stanice asi dvě hodiny. Summit se nachází v Mischabel Ridge (Mischabelkamm) mezi SWI28Saastal a Mattertal údolí, a je součástí skupiny Allalin, jehož součástí je i Alphubel, na Strahlhorn a Rimpfischhorn. Allalinhorn je bílá špička mezi horolezeckých metropolí Saas-Fee a Zermatt. Jako by z kokpitu, můžete přehlédnout téměř celé západní Alpy od Allalinhorn.

Železnice má přímé spojení v Brig a Visp na moderní úzkorozchodné železnice na Matterhorn Gotthard železnice, která přijíždí do Zermattu po hodině a půl jízdy přes drsné a romantické Nicolaital údolí.

Nová základna tunelu Lötschberg od Frutigen (BE), aby Raron (VS) výrazně zkracuje čas jízdy do Zermattu vlakem.

     od cca Curychu. 3 h 12 doba jízdy
     od cca Basel. 3 h 13 doba jízdy
     od cca Bern. 2 h 07 doba jízdy

Zermatt je také začátek nebo konec světoznámého Ledovcový expres (St. Moritz / Davos – Zermatt).

Swiss Pass
Za poznáním Švýcarsko nebylo nikdy tak snadné! Swiss Pass je váš all-in-one ticket, které umožňuje cestovat po železnici, silnici a vodních cestách po celkém Švýcarsku. A to zahrnuje mnoho bonusových výhod. Vychutnejte si naprostou svobodu cestování – jen s jednou jízdenkou.

Po sobě jdoucích dnů na dopravu
2.. Třída                     1. třída
4 dny 227 EUR        363 EUR
8 dnů 328 EUR       524 EUR
15 dnů 397 EUR      635 EUR
22 dnů 460 EUR     736 EUR
1 měsíc 506 EUR     809 EUR

Platí pro mladé cestovatele ve věku do 26 let

2.. Třída                    1. třída
4 dny 170 EUR       272 EUR
8 dnů 246 EUR      393 EUR
15 dnů 298 EUR     476 EUR
22 dnů 345 EUR    552 EUR
1 měsíc 379 EUR    607 EUR

 Zermattu je zakázáno používat auta. Vlastní provoz je povolen pouze do Täsch (5 km před Zermatt) a silnice mezi Täsch a Zermatt je také uzavřena se soukromou dopravou.

Různé parkoviště (2900 míst, 2100 z nich v Matterhorn Terminal Täsch) a nekrytých parkovacích míst (900 míst), jsou Vám k dispozici v Täsch. Některé z patrových parkovišť také venkovních parkovacích míst a nabízejí taxislužbu a Zermatt.

Kyvadlové vlaky Matterhorn Gotthard železnice jezdí mezi Täsch a Zermatt každých 20 minut. Můžete pohodlně a přímo přenést do moderní kyvadlové vlaky v Matterhorn Terminal Täsch. Cesta vlakem končí 12 minut později na Bahnhofplatz v Zermatt – v centru obce Matterhorn.

 

Source: zermatt.ch

Leave A Reply