Japonsko opět překonává rekord v rychlosti

Japonsko opět překonává rekord v rychlosti

Když byla první trať Shinkansen v Japonsku v roce 1964 konaly letní olympijské hry v Tokiu, byla otevřena a aerodynamický řešená souprava Shinkansenu překonala rychlostní rekord. Nyní země vycházejícího slunce opět zkonstruovala první komerční Kulka vlak. za čtyři roky bude Tokio hostit další Olympijské hry. A už teď jsou překonány rekordy v rychlosti železniční dopravy. Nový japonská maglev zatím nejrychlejší vlak na světě jede rychlostí 603 km/h na zkušební jízdě v blízkostí hory Fuji, překonala svůj rekord 590 km/h. maglev vlaky jsou používány v technicky vyspělých státech jako je Šanghaj – Chang-čou, Čína, Jižní Korea – Incheon. pro velké finanční náklady na výstavbu a provozování tratí je používán pouze na kratší vzdálenosti.

Co to vlastně Maglev vlastně je?

Maglev je zkrácení anglického slova Magnetická levitace, jedná se o nejrychlejší, nejmodernější, ale také nejdražší druh železniční dopravy. Maglev už 60. letech popsal fyzik Howard T. Coffey. Vlak se pohybuje na polštáři magnetického pole, které je vytvářeno soustavou supravodivých magnetů, zabudovaných v trati i ve vlaku. Tento vlak má tedy, místo kol, speciální systém magnetů, včetně lineárních motorů a pohybuje se několik centimetrů nad kolejnicí. V Evropě se používá vzdálenost okolo pěti centimetrů, v Japonsku kvůli geologické aktivitě okolo 10 cm.

Transrapid je německý systém, od 70. let realizovaný na několika zkušebních tratích, např. Transrapid Versuchsanlage Emsland u Lathenu v Emslandu (Dolní Sasko), a od prosince 2002 v Šanghaji jako příměstská dráha mezi městem a letištěm. V Japonsku tento druh dopravy se zkouší od 70. let. Od roku 1996, je japonský JR-Maglev provozován na zkušební trati v prefektuře Jamanaši, která je vedena převážně v tunelech. V letech 1984 – 1991 byla v provozu zkušební magnetická městská dráha v Berlíně, takzvaná M-Bahn, fungující na podobném principu.

První evropský projekt magnetické dráhy byl realizován 2007 ve spolkové zemi Bavorsko. Transrapid měl sloužit ke spojení centra Mnichova a mnichovského mezinárodního  letiště. V březnu 2008 byl ale projekt zastaven, protože se jeho odhadované náklady z původních 1,85 mld. eur vyšplhaly na 3,2 až 3,4 mld. eur.V Německu a mnoha dalších zemích se rozvíjí ekonomičtější síť vysokorychlostní železnice s klasickým systémem, která je organicky napojena na konvenční železniční infrastrukturu a s rekordy 487,3 km/h a 574,8 km/h rychlostně o mnoho nezaostává.

 

Maglev linka Chuo Shinkansen bude navazovat na Tokio do jižní části města Nagoja za 40 minut – pravděpodobně bude vlak maglev rychlejší než let letadlem. Existují plány na pozdější prodloužení linky do Ósaky. Vlak s 16 vagony překoná raketoplán o 1 000 cestujících v délce 1.286 km. Tomoaki Seki, manažer u Středojaponská železniční společnost, která vyvíjí maglev linky, říká, že společnost již testuje technologii od roku 1997.  V době, kdy se otevře v roce 2027, bude testování maglev vlaků v Japonsku 30 let.
Proč se vyvíjí maglev tratě tak dlouho?
Během zkušebního provozu v roce 1997, kde se dosáhlo rychlosti 550 km/h, společnost říká, že je potřeba udělat více testování a přivést technologii k nezbytným bezpečnostním normám, a učinit z něj nákladově efektivní služby.
Tak, jak se 2020 olympijských her železniční průlom v porovnání s kulička vlak odhalen 1964 Tokio hrách? Od začátků se jedná o politický tah, první japonská vysokorychlostní železnice mezi Tokiem a Osakou nebyla postavena výhradně v zájmu zlepšení vnitřní dopravy. Byla to také příležitost ukázat světu, že Japonsko by mohlo překonat západní země v oblasti strojírenství, kdy po hospodářské devastaci utrpělo po skončení druhé světové války. I Francie také rychle následovalo Japonsku ve stopách inovace v dopravě, její vlak Grande Vitesse (TGV) v roce 1970, které zahájilo rychlostní rekordy v dopravě v roce 2007. Intercity-Express (IE), které se využívají v Německu už od roku 1985, stále poskytují služby mezi velkými městy v zemi; Intercity-Express patří doposud mezi nejrychlejší vlaky na světě.
Japonský premiér Šinzó Abe je velkým fanouškem tohoto projektu. Je zastánce realizování tohoto projektu i mezi Washingtonem  a New Yorkem.
Stejně jako rychlost, je důležitá i bezpečnost. V Japonsku vysokorychlostní vlaky mají nulový počet nehod, které šest desetiletí vedli k zraněním nebo k úmrtí. Příkladem může být: 14. listopad 2015,  TGV vykolejil při zkušební jízdě Paříž – Štrasburk v Eckwersheim v Alsasku, kde bylo 11 obětí na životech. Při nehodě Španělského vysokorychlostního vlaku u Santiago de Compostela, kdy byla překročena rychlost v levotočivé zatáčce, vlak ztratil balanc a naklonil se na pravou stranu, přímo na betonovou stěnu ve vysoké rychlosti, při této nehodě přišlo o život 79 lidí a 140 bylo zraněno, ale nejtragičtější nehoda španělského dopravce Renfe se stalo 1944 se srazily dva vlaky v tunelu se při oficiálních informacích o počtu obětí 79 liší, odhaduje se neuvěřitelný počet od 200 do 500 lidí. Tuto nehodu způsobil vlak, kterému v prudkém svahu selhali brzdy a řítil se na protější vlak, při nehodě všichni cestující uhořely. 
Previous AP - Grass Ground Textures Vol.1
Next Bahnhof Project AP

About author

You might also like

Press 0 Comments

Glacier Express vykolejil

Ve švýcarských Alpách vykolejil osobní vlak Glacier Express, v úseku na St. Moritz. Jeden z vagonů klesl po příkrém srázu a zůstal viset v korunách stromů. Další se zapřel o

Press 0 Comments

Dva osobní vlaky se střetli u Štyrského Hradce

Při srážce dvou osobních vlaků strojvedoucí ve středu severně od Štýrského Hradce  jeden člověk zemřel a  osm dalších bylo zraněno. Zabitý strojvůdce nedostal povolení vjet na obsazenou trať protijedoucím vlakem.

Press 0 Comments

The best success is version TS12

According to research done on these pages, the question which version is the best version so far obtained TS12, which according to users. Trainz, also known as Trainz Railroad Simulator or

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!